2008 Yamaha FZ6 Fazer ABS gallery
2008 Yamaha FZ6 Fazer ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | 76,43 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 65.5 x 44.5 mm (2.6 x 1.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.1 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.40 litres (5.13 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Genuine Scooter Buddy 125
- 2008 Genuine Scooter Buddy 50
- 2008 Genuine Scooter Italy 150
- 2008 Genuine Scooter Little Italy 50
- 2008 Genuine Scooter Pamplona 150
- 2008 Genuine Scooter Rattler 110
- 2008 Genuine Scooter Roughhouse R50
- 2008 Genuine Scooter St. Tropez 150
- 2008 Genuine Scooter Stella 150
- 2008 Ghezzi-Brian Fionda
- 2008 Ghezzi-Brian Furia Otto
- 2008 Ghezzi-Brian Furia S
- 2008 Ghezzi-Brian Furia Titanum
- 2008 Ghezzi-Brian SuperTwin
- 2008 Giantco Hunter City 125
- 2008 Giantco Hunter Sport 200
- 2008 Gilera Fuoco 500
- 2008 Gilera GP 800
- 2008 Gilera Nexus 125
- 2008 Gilera Nexus 250

