2008 Yamaha FZ6 gallery
2008 Yamaha FZ6
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 600.00 ccm (36.61 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 65.5 x 44.5 mm (2.6 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 186.0 kg (410.0 pounds) |
| Seat height: | 795 mm (31.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.30 litres (5.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Raven, cobalt blue |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
-
A supermotard of Moto Union/OMV 125 Dandy, faster and thriftier
2015-03-30 03:47:58
The Moto Union/OMV 125 Dandy was a bike that was produced in 1999-2001. It is considered a supermotard.
The Moto Union/OMV 125 Dandy has a single cylinder, four-stroke engine with chain transmission. It was very popular among...
Read more...
-
Moto Morini 125 T combining the high techologies with the usability
2015-03-30 03:39:27
The Moto Morini 125 T combines the technology with its great usability. It is a classic bike from the 1980’s.
This bike became very popular with the younger riders at the time and went to the mass...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Kawasaki Z750
- 2008 Kawasaki Z750 ABS
- 2008 Kawasaki ZZR1400
- 2008 Kawasaki ZZR600
- 2008 Keeway ARN 125
- 2008 Keeway Cooper 50
- 2008 Keeway Cruiser 250
- 2008 Keeway F-Act 50
- 2008 Keeway Flash 50
- 2008 Keeway Goccia 50
- 2008 Keeway Hacker 125
- 2008 Keeway Hurricane 50
- 2008 Keeway Hurricane 90
- 2008 Keeway Land Cruiser 250
- 2008 Keeway Matrix 125
- 2008 Keeway Matrix 50
- 2008 Keeway Outlook 125
- 2008 Keeway Outlook 150
- 2008 Keeway Partner 100
- 2008 Keeway Pixel 50

