2008 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide gallery
2008 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 286.7 kg (632.0 pounds) |
| Seat height: | 701 mm (27.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,631 mm (64.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-B17 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Color options: | Vivid Black, Pewter Pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Rucker Performance Assassin bears a self-explanatory name
2015-03-27 02:29:23
This brand was created in 2004 with the founding of the company Rucker Performance Ent. (RP for short). Today RP offers an excellent range of impressive vehicles, what consists of four produced motorcycles: Assassin, Gauntlet, Predator, Vandal as...
Read more...
-
Roxon P-ONE 10/10 makes your city ride much easier
2015-03-27 02:22:43
From the moment they were created, motorcycles always attracted thousands and thousands of thrill-seekers, adrenaline and headwind junkies.
Today the bike is not necessarily a wild horse that will take you on the highway at breakneck speed....
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Aprilia RXV 4.5
- 2008 Aprilia RXV 5.5
- 2008 Aprilia Scarabeo 100 4S
- 2008 Aprilia Scarabeo 125
- 2008 Aprilia Scarabeo 200
- 2008 Aprilia Scarabeo 250
- 2008 Aprilia Scarabeo 400
- 2008 Aprilia Scarabeo 50 4S
- 2008 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2008 Aprilia Scarabeo 500
- 2008 Aprilia Shiver 750
- 2008 Aprilia Sonic 50
- 2008 Aprilia Sonic 50 GP
- 2008 Aprilia SportCity 125
- 2008 Aprilia SportCity 200
- 2008 Aprilia SportCity 250
- 2008 Aprilia SR 50 R
- 2008 Aprilia SR 50 R Factory
- 2008 Aprilia SR 50 Street
- 2008 Aprilia SX 125

