2008 Yamaha YZ 85 gallery
2008 Yamaha YZ 85
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 85.00 ccm (5.19 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 47.5 x 47.8 mm (1.9 x 1.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 66.2 kg (146.0 pounds) |
| Seat height: | 864 mm (34.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,257 mm (49.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 70/80-M17 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-M14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.92 litres (1.30 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Motolevo 125 wins over enthusiasts!
2015-03-30 14:36:23
The Motolevo 125 was first produced and manufactured in 2000, and immediately won over the bike enthusiasts.
It is a very popular classic bike among veteran and younger riders. It handles very well and is easy to...
Read more...
-
MotoCzysz C1 990: difficult to pronounce, easy to ride
2015-03-30 04:03:04
If you can pronounce the awfully difficult brand name of this bike, you definitely can ride it!
The MotoCzysz C1 990 is from 2011 and is considered to be a sports bike. This is one of the...
Read more...
-
A plain design plus simple colours defining the Motobi 254
2015-03-30 03:56:10
The Motobi 254 is a classic bike from the early to late 1990’s. Featuring a simple design and plain colors, it was considered to be one of the design predecessors of such bike giants as Benelli or Moto...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Dyna Street Bob
-
Harley-Davidson Dyna Fat Bob
-
Harley-Davidson Electra Glide Fire - Rescue
Other motorcycles in 2008
- 2008 Adly Cat 100
- 2008 Adly Cat 125 B
- 2008 Adly Cat 125 D
- 2008 Adly Cat 125 S
- 2008 Adly Cat 50
- 2008 Adly Jet 100
- 2008 Adly Jet 50
- 2008 Adly Noble 100
- 2008 Adly Noble 125
- 2008 Adly Noble 50
- 2008 Adly Road Tracer 50
- 2008 Adly Road Tracer 90
- 2008 Adly Silver Fox 100
- 2008 Adly Silver Fox 50
- 2008 Adly Super Sonic 100
- 2008 Adly Super Sonic 125
- 2008 Adly Thunder Bike 100
- 2008 Adly Thunder Bike 125
- 2008 Adly Thunder Bike 50
- 2008 Aeon AE-11 Pulsar 100

