2008 Yamaha XV1900A Midnight Star gallery
2008 Yamaha XV1900A Midnight Star
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1854.00 ccm (113.13 cubic inches) | Power: | 89,04 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 118.0 mm (3.9 x 4.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 329.0 kg (725.3 pounds) |
| Seat height: | 705 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,715 mm (67.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 190/60-R17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXSTSI Softail Springer
-
Harley-Davidson FLTR Road Glide
-
Harley-Davidson XL1200R Sportster 1200 Roadster
Other motorcycles in 2008
- 2008 Rieju NKD 125
- 2008 Rieju NKD 50
- 2008 Rieju Pacific 125
- 2008 Rieju Pacific 50
- 2008 Rieju RRX 50
- 2008 Rieju RRX Spike 50
- 2008 Rieju RS2 125
- 2008 Rieju RS2 50 fr
- 2008 Rieju RS2 Pro 125
- 2008 Rieju RS2 Pro 125 Black Edition
- 2008 Rieju RS2 Pro 50
- 2008 Rieju SMX 125
- 2008 Rieju SMX 125 it
- 2008 Rieju SMX 50 fr
- 2008 Rieju SMX Pro 50
- 2008 Rieju Tango 125
- 2008 Rieju Tango 50
- 2008 Rieju Tango 50 SM
- 2008 Rieju Tango PRO 125
- 2008 Rieju Tangoo! 50

