2008 Yamaha XT 660Z Tenere gallery
2008 Yamaha XT 660Z Tenere
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40.27 cubic inches) | Power: | 47,74 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 84.0 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 183.0 kg (403.4 pounds) |
| Seat height: | 895 mm (35.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,505 mm (59.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-M21 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-M17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
-
The Avinton Collector GT: A Naked Collectors’ Choice
2015-03-18 17:13:57
The bike is a recently modelled roadster. The Avinton Collector GT is only created a fresh two years back and just recently had a 2015 update. As per common expectation, how it looks is modern than most standard...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Rieju MRX Pro 50
- 2008 Rieju MX Disc 50
- 2008 Rieju NKD 125
- 2008 Rieju NKD 50
- 2008 Rieju Pacific 125
- 2008 Rieju Pacific 50
- 2008 Rieju RRX 50
- 2008 Rieju RRX Spike 50
- 2008 Rieju RS2 125
- 2008 Rieju RS2 50 fr
- 2008 Rieju RS2 Pro 125
- 2008 Rieju RS2 Pro 125 Black Edition
- 2008 Rieju RS2 Pro 50
- 2008 Rieju SMX 125
- 2008 Rieju SMX 125 it
- 2008 Rieju SMX 50 fr
- 2008 Rieju SMX Pro 50
- 2008 Rieju Tango 125
- 2008 Rieju Tango 50
- 2008 Rieju Tango 50 SM

