2008 Harley-Davidson FLSTSB Softail Cross Bones gallery
2008 Harley-Davidson FLSTSB Softail Cross Bones
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 767 mm (30.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | MT90-B16 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Black Denim, Pewter Denim, Dark Blue Denim, Olive Pearl, Dark Blue Pearl |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Factory Bike Desert YR125
- 2008 Factory Bike Desert YR200
- 2008 Factory Bike Desert YR50
- 2008 Factory Bike MiniDesert FS110 4t
- 2008 Factory Bike MiniDesert RC14
- 2008 Factory Bike Phantom R12 Agua
- 2008 Factory Bike Phantom R14 Agua
- 2008 Fantic Caballero 125
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Casa 125
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Casa 50
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Competizione 125
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Competizione 50
- 2008 Fantic Caballero Supersei Motard 125
- 2008 Fantic Caballero Supersei Motard 50
- 2008 Fantic Supersix Motard 125
- 2008 GAS GAS EC 125
- 2008 GAS GAS EC 200
- 2008 GAS GAS EC 200 Hobby
- 2008 GAS GAS EC 250
- 2008 GAS GAS EC 250 Racing

