2008 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe gallery
2008 Harley-Davidson FLSTN Softail Deluxe
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 315.2 kg (695.0 pounds) |
| Seat height: | 658 mm (25.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 140/75-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston torque-free calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid Black, Black Pearl, Dark Blue Pearl (New), Crimson Red Sunglo (New), Candy Red Sunglo, Suede Blue Pearl/Vivid Black, White Gold Pearl/Pewter Pearl, White Gold Pearl/Black Pearl, 105th Anniversary CopperPearl/Vivid Black, Purple Haze (Custom), Copper |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
Norton Commander, a golden symbol of freedom
2015-03-30 16:15:58
A golden dream of every racer sounds like Norton Commander.
The Norton Commander is a bike that has been produced ever since the late 1970’s and is still being manufactured and sold all over the world. The...
Read more...
-
Nipponia Altiva 125 saves your money
2015-03-30 16:10:51
If we could characterize this Nipponia Altiva 125 in two words only, it would be ergonomic and economical. And it is enough to know everything about this scooter.
The Nipponia Altiva 125 is a scooter from 2009. It handles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Triumph Rocket III
- 2008 Triumph Rocket III Classic
- 2008 Triumph Rocket III Touring
- 2008 Triumph Scrambler
- 2008 Triumph Speed Triple
- 2008 Triumph Speedmaster
- 2008 Triumph Sprint ST
- 2008 Triumph Street Triple 675
- 2008 Triumph Thruxton
- 2008 Triumph Tiger
- 2008 TVS Apache RTR 160
- 2008 TVS Flame 125
- 2008 TVS Scooty
- 2008 TVS Star
- 2008 TVS Star City
- 2008 TVS Star Sport
- 2008 TVS Super XL
- 2008 UM Matrix II 150
- 2008 UM Matrix II 180
- 2008 UM V2C 250T

