2008 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob gallery
2008 Harley-Davidson FXDB Dyna Street Bob
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 287.6 kg (634.0 pounds) |
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,631 mm (64.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-B17 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.16 litres (4.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Vivid Black, Black Denim, Pewter Denim, Crimson Red Denim (New), Dark Blue Denim (New), Two-Tone Olive Pearl Denim/Black Denim (New) |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
TGB Bullet 50 will surprise you with its speed
2015-03-31 02:59:24
TGB Bullet 50 is a scooter of the high class, which can be classified to the classics sports bikes from Australia.
And if you examine the standard equipment of this scooter, it would immediately become clear that...
Read more...
-
A sporty guy of Terra Modena 198
2015-03-31 02:55:13
Sports bikes as a kind of vehicles are worth of special attention. Thanking to them the passion to ride a motorcycle at high speed transformed into racing as kind of sport.
Since then manufacturers began to produce...
Read more...
-
Tauris Avenida 125 4T: a good example of urban scooter
2015-03-31 02:50:31
Scooters have been using as a result of the motorcycle development for solving problems peculiar to their elder brothers.
A typical city scooter consists of components such as an automatic clutch, automatic transmission (CVT), the block of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Suzuki Boulevard M109R Limited Edition
- 2008 Suzuki Boulevard M109R2
- 2008 Suzuki Boulevard M50
- 2008 Suzuki Boulevard S40
- 2008 Suzuki Boulevard S50
- 2008 Suzuki Boulevard S83
- 2008 Suzuki Burgman 400
- 2008 Suzuki Burgman 650
- 2008 Suzuki Burgman 650 Exec
- 2008 Suzuki Djebel 250 XC
- 2008 Suzuki DR 650 SE
- 2008 Suzuki DR-Z 400 S
- 2008 Suzuki DR-Z 400 SM
- 2008 Suzuki DR-Z125
- 2008 Suzuki DR-Z125L
- 2008 Suzuki DR-Z70
- 2008 Suzuki DR200SE
- 2008 Suzuki Grasstracker Big Boy
- 2008 Suzuki GS 50
- 2008 Suzuki GS 500F
