2008 Harley-Davidson FXCWC Softail Rocker C gallery
2008 Harley-Davidson FXCWC Softail Rocker C
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 311.3 kg (686.3 pounds) |
| Seat height: | 698 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,758 mm (69.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 240/40-R18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston torque-free calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Vivid Black Deluxe, Pacific Blue Pearl Deluxe, Crimson Red Sunglo Deluxe |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
-
Vertemati S 501 Supermoto: a real supermotard
2015-03-31 03:42:55
The main priority of the developers of Vertemati always was designing high-speed and multi-function units from the supermotard class. Such as model Vertemati S 501 Supermoto. This model has great potential for racing.
One of the most...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Rieju RRX Spike 50
- 2008 Rieju RS2 125
- 2008 Rieju RS2 50 fr
- 2008 Rieju RS2 Pro 125
- 2008 Rieju RS2 Pro 125 Black Edition
- 2008 Rieju RS2 Pro 50
- 2008 Rieju SMX 125
- 2008 Rieju SMX 125 it
- 2008 Rieju SMX 50 fr
- 2008 Rieju SMX Pro 50
- 2008 Rieju Tango 125
- 2008 Rieju Tango 50
- 2008 Rieju Tango 50 SM
- 2008 Rieju Tango PRO 125
- 2008 Rieju Tangoo! 50
- 2008 Rieju Toreo 50
- 2008 Roehr 1130 Superbike
- 2008 Roehr 180HP V-Roehr Superbike
- 2008 Roxon Duel SM 50
- 2008 Roxon Duel SM 50R

