2008 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom gallery
2008 Harley-Davidson FXDC Dyna Super Glide Custom
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 292.6 kg (645.0 pounds) |
| Seat height: | 706 mm (27.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,631 mm (64.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-H19 |
| Rear tyre dimensions: | 160/70-B17 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.30 litres (5.10 gallons) |
| Color options: | Vivid Black, Black Pearl, Pewter Pearl, Dark Blue Pearl (New), Sunset Yellow Pearl (New), Candy Red Sunglo (New), Two-Tone Pacific Blue Pearl/Vivid Black (New), 105th Anniversary Copper Pearl/Vivid Black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
AJS Daytona 125, an awesome creature
2015-03-18 15:32:48
The AJS Daytona 125 is an awesome bike for new riders who are ready to learn how to ride and really enjoy a superior quality scooter. This bike has become very popular in the riding world, and many...
Read more...
-
Lintex HT125T-25 scooter drives the European way
2015-03-23 22:51:25
The Lintex HT125T-25 Scooter was first manufactured in the year 2012 while designed in the year 2007 in a clean&simple European style.
It has a powerful single-cylinder four-stroke engine with 124 cc displacement. This scooter can attain...
Read more...
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Yamaha TZR 50
- 2008 Yamaha TZR 50 Race Replica
- 2008 Yamaha V Star 1100 Classic
- 2008 Yamaha V Star 1100 Custom
- 2008 Yamaha V Star 1100 Silverado
- 2008 Yamaha V Star 1300
- 2008 Yamaha V Star 1300 Tourer
- 2008 Yamaha V Star 250
- 2008 Yamaha V Star Classic
- 2008 Yamaha V Star Custom
- 2008 Yamaha V Star Silverado
- 2008 Yamaha Versity 300
- 2008 Yamaha Vino 125
- 2008 Yamaha Vino Classic
- 2008 Yamaha Vity 125
- 2008 Yamaha Warrior
- 2008 Yamaha Why
- 2008 Yamaha WR250F
- 2008 Yamaha WR250R
- 2008 Yamaha WR250X

