2008 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy Peace Officer gallery
2008 Harley-Davidson FLSTF Fat Boy Peace Officer
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.25 ccm (96.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.3 x 111.3 mm (3.8 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 314.8 kg (694.0 pounds) |
| Seat height: | 698 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,638 mm (64.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 140/75-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 200/55-R17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Color options: | Dark Peace Office Blue, Vivid Black, two-tone Blue |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Swift Drifter SS obtaining a unique design
2015-03-31 02:27:09
The "custom" word is used for the designation of a special class of motorcycles. In this case, we speak about really amazing and impressive vehicles.
They aren't manufactured commercially, only in a single or very small number,...
Read more...
-
Swaygo 575 EVR-1 - eco-friendly and impressive
2015-03-31 02:22:16
A majority of vehicles in the pavilion № 6 of the main motorcycle European exhibition, the Encima, took eco-friendly motorcycles, scooters and bicycles on electric.
However, today the electric motor won't surprise nobody. Among the manufacturers of...
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Ravi Piaggio Storm 125
- 2008 Rhino Hunter S FLM 001
- 2008 Rhino Hunter S FLM 002
- 2008 Rhino HUnter S SLD 004
- 2008 Rhino Hunter S SLD 005
- 2008 Rhino Hunter Softail FLM 003
- 2008 Rhino Hunter Softail FLM 004
- 2008 Rhino Hunter Softail FLM 005
- 2008 Rhino Hunter Softail SLD 002
- 2008 Rhino HUnter Softail SLD 003
- 2008 Rhino HUnter Softail STP 001
- 2008 Rhino HUnter Softail STP 002
- 2008 Rhino Hunter Softail STP 003
- 2008 Rhino SLD 001
- 2008 Ridley Auto-Glide Chopper
- 2008 Ridley Auto-Glide Classic
- 2008 Ridley Auto-Glide Sport
- 2008 Ridley Auto-Glide Standard
- 2008 Ridley Auto-Glide TT
- 2008 Ridley AutoGlide Limited Edition

