2010 Honda GL1800 Gold Wing Deluxe gallery
2010 Honda GL1800 Gold Wing Deluxe
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1832.00 ccm (111.79 cubic inches) | Power: | 116,67 |
| Engine type: | Six cylinder boxer, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 74.0 x 71.0 mm (2.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 417.0 kg (919.3 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,690 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/70-R18 |
| Rear tyre dimensions: | 180/60-R16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red, white, silver |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Husqvarna TE 630
- 2010 Husqvarna WR 125
- 2010 Husqvarna WR 250
- 2010 Husqvarna WR 300
- 2010 Husqvarna WRE 125
- 2010 Hyosung GT 250
- 2010 Hyosung GT 250 R
- 2010 Hyosung GT 650
- 2010 Hyosung GT 650 R
- 2010 Hyosung GV 250
- 2010 Hyosung GV 650
- 2010 Hyosung ST 7
- 2010 Innoscooter Elektroroller EM 6000
- 2010 Innoscooter Elektroroller EM 6000 Maxi-Lithium
- 2010 Innoscooter Elektroroller Retro
- 2010 Innoscooter Elektroroller Retro Lithium
- 2010 Intrepid Resolute Chopper
- 2010 Intrepid Revelation Canyon Runner
- 2010 Intrepid Snub Nose
- 2010 Intrepid Steadfast ProStreet

