2010 Beta RR 50 Motard Track gallery
2010 Beta RR 50 Motard Track
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 85.0 kg (187.4 pounds) |
| Seat height: | 910 mm (35.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,325 mm (52.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Color options: | Red/white/black |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Go the Distance, Go with the Mahindra Duro Scooter Bike
2015-03-24 01:44:48
Mahindra Duro is a four-stroke scooter manufactured in India. The bike has a 125cc, 8 bhp engine that can muscle through tough terrain. This is highly supported
This is highly supported with the engine which kicks off...
Read more...
-
The high performing scooty Innoscooter EM 2500 L
2015-03-23 15:03:25
The scooter by Innoscooter is made colourful enough to attract the passerby. With a colour option of blue and silver, red and black, yellow and black, this bike is merely weighing 85 kg. It has an automatic gearbox...
Read more...
-
The king BMC Choppers Big Daddy
2015-03-18 18:10:03
This bike is one of the bravest as well as the highest rated choppers in the bike manufacturing history. The 6 speed transmission and v2 two-stroke engines with a tank capacity of 15.56 L gives the opportunity to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Harley-Davidson XL883C Sportster 883 Custom
- 2010 Harley-Davidson XL883L Sportster 883 Low
- 2010 Harley-Davidson XL883R Sportster 883R
- 2010 Harley-Davidson XR1200
- 2010 Harley-Davidson XR1200X
- 2010 Hartford VR-125H
- 2010 Hartford VR-125Z
- 2010 Headbanger Foxy Lady
- 2010 Headbanger High Flyin
- 2010 Headbanger Hollister
- 2010 Hero Honda CBZ X-treme
- 2010 Hero Honda CD Dawn 100
- 2010 Hero Honda CD Deluxe
- 2010 Hero Honda Glamour
- 2010 Hero Honda Glamour 125 PGM-FI
- 2010 Hero Honda Hunk 150
- 2010 Hero Honda Karizma
- 2010 Hero Honda Karizma ZMR
- 2010 Hero Honda Passion Plus
- 2010 Hero Honda Passion Pro

