2010 Big Bear Choppers Athena 100 Smooth EFI gallery
2010 Big Bear Choppers Athena 100 Smooth EFI
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. PM. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. BBC-PM 4-piston caliper BrakeDrive system |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.08 litres (4.25 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver, black cherry, candy red, firecracker red, orange, electric blue, pearl white. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Fantic Caballero Racing Regolarita Competizione 125
- 2010 Fantic Caballero Regolarita Competizione Racing 50
- 2010 Flyrite Choppers Bobber
- 2010 Flyrite Choppers Drifter
- 2010 Flyrite Choppers Reach For The Sky
- 2010 Garelli Flexi 50
- 2010 Garelli GSP 50
- 2010 Garelli Tiesse 50 R
- 2010 Garelli Tiesse Four 50 4T
- 2010 Garelli XO 125
- 2010 Garelli XO 50
- 2010 GAS GAS EC 125 2T
- 2010 GAS GAS EC 125 2T Racing
- 2010 GAS GAS EC 125 2T Six-Days
- 2010 GAS GAS EC 250 2T
- 2010 GAS GAS EC 250 2T Racing
- 2010 GAS GAS EC 250 2T Six-Days
- 2010 GAS GAS EC 250 4T
- 2010 GAS GAS EC 300 2T
- 2010 GAS GAS EC 300 2T Racing

