2010 Big Bear Choppers Devil`s Advocate 100 EFI gallery
2010 Big Bear Choppers Devil`s Advocate 100 EFI
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 597 mm (23.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,108 mm (83.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 280/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston caliper BrakeDrive system |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver metallic, black cherry, candy red, firecracker red, orange, electric blue, pearl white. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Von Dutch Cruelworld Rigid: a chopper with an original history
2015-03-31 04:06:59
Von Dutch is one of the most interesting motorcycle brands in America. The company appeared thanks to Kenny Howard, an American artist who painted the thought and original design for motorcycles. Later this "passion" has led him to...
Read more...
-
Vmoto Briza: the Australian player on the moto market
2015-03-31 04:03:36
The Vmoto company is an Australian manufacturer of motorcycles from Perth. Its production facilities are located in China. Today Vmoto company says about the expansion of its production, which is related
Today Vmoto company says about the...
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 TVS Victor GLX
- 2010 TVS Victor GX
- 2010 TVS XL HD
- 2010 TVS XL Super
- 2010 UM DSF 125
- 2010 UM DSF 159
- 2010 UM DSR 150
- 2010 UM Fastwind 125
- 2010 UM Fastwind 150
- 2010 UM GP1 R 125
- 2010 UM GP1 R 150
- 2010 UM GP1 R 50
- 2010 UM Matrix II 125
- 2010 UM Matrix II 150
- 2010 UM Max 125
- 2010 UM Max 150
- 2010 UM Nitrox 125
- 2010 UM Nitrox 150
- 2010 UM Renegade 150 LE
- 2010 UM Renegade 200 LE

