2010 Big Bear Choppers Athena 100 Smooth Carb gallery
2010 Big Bear Choppers Athena 100 Smooth Carb
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. PM. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. BBC-PM 4-piston caliper BrakeDrive system |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.55 litres (4.37 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver, black cherry, candy red, firecracker red, orange, electric blue, pearl white. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
-
XOR XO2 125: you have never met such a compact scooter before!
2015-03-28 01:26:37
The demand for fast electric scooters seems to be solved for a nearest future. A XOR XO2 125 scooter with a quiet modest design from the XOR Motors in 8-kilowatt version took this honored place. With exceptional power,...
Read more...
-
Xmotos XB-21 leading the sales race
2015-03-28 01:17:33
Motorcycles under the Xmotos brand have gained an immense popularity not only among the restless teenagers, but among more modest fans of fast driving.
Accurate as a watch its production line, professional staff experience and original ideas...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Yamaha FZ1 Fazer ABS
- 2010 Yamaha FZ6
- 2010 Yamaha FZ6R
- 2010 Yamaha FZ8
- 2010 Yamaha Giggle
- 2010 Yamaha Jog R
- 2010 Yamaha Jog RR
- 2010 Yamaha Majesty
- 2010 Yamaha Majesty 400 ABS
- 2010 Yamaha Neos
- 2010 Yamaha Neos 4 Stroke
- 2010 Yamaha PW50
- 2010 Yamaha Road Star S
- 2010 Yamaha Road Star Silverado
- 2010 Yamaha Road Star Silverado S
- 2010 Yamaha Royal Star Venture S
- 2010 Yamaha Slider Naked
- 2010 Yamaha Star Raider
- 2010 Yamaha Star Raider S
- 2010 Yamaha Star Roadliner S

