2010 Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Smooth Carb gallery
2010 Big Bear Choppers Merc Rigid 100 Smooth Carb
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 294.8 kg (650.0 pounds) |
| Seat height: | 584 mm (23.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 250/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston caliper |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.66 litres (3.87 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal metallic, silver metallic, black cherry, candy red metallic, firecracker red, orange pearl, electric blue. Standard or Custom Paint Scheme. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
The Bikers Dream Hero Honda CBZ
2015-03-21 17:06:03
This dream bike came into existence in the year 1999. Hero Honda was manufactured by none other than the Hero MotoCorp. This bike can attain a high speed of 111km per hour. The body has been designed beautifully...
Read more...
-
AJP PR4 Enduro - for those who love riding
2015-03-18 15:28:44
The AJP PR4 Enduro that made in Portugal is a great bike both for the beginners as well as those riders who genuinely just love to ride. This bike features Paioli suspension and a see-thru gas tank that...
Read more...
-
The highly controlled ride on Magni Australia
2015-03-24 01:37:57
The bike By Magni is an excellent sports bike with a 992 cc engine and highly performance oriented design. The Magni Australia is extremely attracting and is available in variety of colours red, black, grey and others. Aggressive...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Victory Vision Tour
- 2010 Viper Diamondback
- 2010 Von Dutch Leftcoast Rigid
- 2010 Voxan Black Classic
- 2010 Voxan Black Magic
- 2010 Voxan Cafe Racer 05
- 2010 Voxan Charade Racing
- 2010 Voxan Street Scrambler
- 2010 Voxan VX-10
- 2010 Vuka RM 125
- 2010 Vuka RM 200
- 2010 Vuka TM 125
- 2010 Vuka TM 200
- 2010 Vuka XL 125
- 2010 Vyrus 984
- 2010 Vyrus 985
- 2010 Wakan 100 Roadster
- 2010 Wakan Track Racer
- 2010 West Coast Choppers CFL
- 2010 West Coast Choppers CFL II

