2010 Big Bear Choppers Paradox 100 Smooth EFI gallery
2010 Big Bear Choppers Paradox 100 Smooth EFI
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.6 x 101.6 mm (4.0 x 4.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 318.0 kg (701.1 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-23 |
| Rear tyre dimensions: | 280/50-20 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.86 litres (3.40 gallons) |
| Color options: | Black, satin black, charcoal, silver, cherry, candy red, firecracker red, orange, blue, white. Various paint schemes. |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
A Low-speeder Govecs SC 1.4
2015-03-27 23:14:15
The Govecs SC 1.4 is a great scooter for younger and new riders. Would you like to know why? Because of its low speed, this scooter is absolutely secure!
It began to be produced and manufactured in...
Read more...
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors...
Read more...
-
Hunt the City with the Giantco Hunter City 125
2015-03-27 23:05:01
The Giantco Hunter City 125 is a great sports bike from 2010 and there are still versions of it being made today in China. It is a great bike to ride on the sports track, on dirt tracks,...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Metisse Desert Racer
- 2010 Mikilon D10 250S
- 2010 Mikilon D32 250
- 2010 Mission One
- 2010 Moto Gima Classic
- 2010 Moto Guzzi 1200 Sport 4V
- 2010 Moto Guzzi Bellagio
- 2010 Moto Guzzi Breva 1100
- 2010 Moto Guzzi Breva 750
- 2010 Moto Guzzi Breva 850
- 2010 Moto Guzzi California Classic
- 2010 Moto Guzzi California Vintage
- 2010 Moto Guzzi Griso 8V
- 2010 Moto Guzzi Griso 8V Special Edition
- 2010 Moto Guzzi MGS-01 Corsa
- 2010 Moto Guzzi Nevada Classic 750
- 2010 Moto Guzzi Norge 1200 GT
- 2010 Moto Guzzi Norge 1200 T
- 2010 Moto Guzzi Stelvio 1200cc ABS
- 2010 Moto Guzzi Stelvio 1200cc NTX 4V

