2010 Beta Urban 200 Special gallery
2010 Beta Urban 200 Special
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 199.00 ccm (12.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 66.0 x 58.2 mm (2.6 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 110.0 kg (242.5 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,345 mm (53.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-19 |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its...
Read more...
-
Leonhardt Gunbus 410, the biggest moto in the world
2015-03-23 22:31:03
The world’s biggest motorcycle in production is considered to be Leonhardt Gunbus 410, and it has been now known around the globe.
It is made by the German manufacturer Leonhardt. If you measure the motorcycle, you will...
Read more...
-
What can Kreidler Mustang 125 provide to you?
2015-03-23 17:33:43
Are you looking for a classic bike, a real Mustang wheeler? Then you have it now with the Kreidler Mustang 125. It is a wonderful bike with all the special specifications that you need for a good bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Yamaha Road Star Silverado S
- 2010 Yamaha Royal Star Venture S
- 2010 Yamaha Slider Naked
- 2010 Yamaha Star Raider
- 2010 Yamaha Star Raider S
- 2010 Yamaha Star Roadliner S
- 2010 Yamaha Star Stratoliner Deluxe
- 2010 Yamaha Star Stratoliner S
- 2010 Yamaha TDM 900A
- 2010 Yamaha TMAX
- 2010 Yamaha TMAX ABS
- 2010 Yamaha TMAX White Max
- 2010 Yamaha TMAX White Max ABS
- 2010 Yamaha TT-R 110E
- 2010 Yamaha TT-R 125 LE
- 2010 Yamaha TT-R 230
- 2010 Yamaha TT-R 50 E
- 2010 Yamaha TW200
- 2010 Yamaha TZR 50
- 2010 Yamaha V Star 1300 Tourer

