2010 Beta RR Enduro 50 Racing gallery
2010 Beta RR Enduro 50 Racing
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 85.0 kg (187.4 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,325 mm (52.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Red/black/white |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kreidler RMC-E Hiker 50 Amaze
- 2010 Kreidler RMC-E Hiker 50 DD Sport
- 2010 Kreidler RMC-G 125
- 2010 Kreidler RMC-G 50 Venturi
- 2010 Kreidler RMC-H 125 DD
- 2010 Kreidler RMC-H 50 DD
- 2010 Kreidler Street 125 DD
- 2010 Kreidler Supermoto125 DD
- 2010 KTM 1190 RC8
- 2010 KTM 1190 RC8 R
- 2010 KTM 1190 RC8 R Akrapovic Limited Edition
- 2010 KTM 1190 RC8 R Red Bull Limited Edition
- 2010 KTM 125 EXC
- 2010 KTM 125 SX
- 2010 KTM 150 SX
- 2010 KTM 200 EXC
- 2010 KTM 250 EXC
- 2010 KTM 250 EXC-F
- 2010 KTM 250 SX
- 2010 KTM 250 SX-F

