2010 Beta Minitrial gallery
2010 Beta Minitrial
TYPE: Trial
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.5 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | 13.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 42.5 kg (93.7 pounds) |
| Seat height: | 570 mm (22.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,020 mm (40.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.5-16 |
| Rear tyre dimensions: | 2.5-14 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake). Mechanical drive drum |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake). Mechanical drive drum |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.00 litres (0.53 gallons) |
| Color options: | Black/white |
News
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a►
Read more...
-
An awesome Dandy 125 off-roader
2015-03-24 18:57:50
The Dandy 125 is a bike that is part of the JAWA Company of bikes. These bikes are known for their ability to be a great off road bike.
The Dandy 125 features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
-
A custom bike Dam Tech Twin American 13c Delaware being an extraordinary legend
2015-03-24 18:53:23
The Dam Tech Twin American 13c Delaware is one of the most popular motorcycles in the United States. Each and every one of these bikes is handmade only, and the quality of craftsmanship that is put into these...
Read more...
-
Choosing a sporting Dafra Speed 150, you should know this!
2015-03-24 18:48:35
For fans of sporting bikes and dirt track racing, the Dafra Speed 150 is one of the best bikes on the market today.
These bikes have been made and manufactured for quite a few decades. The Dafra Speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Honda Silver Wing ABS
- 2010 Honda ST1300
- 2010 Honda ST1300 ABS
- 2010 Honda Stateline
- 2010 Honda Stateline ABS
- 2010 Honda Varadero 125 DX
- 2010 Honda VFR1200F
- 2010 Honda VFR800 Interceptor
- 2010 Honda VFR800 Interceptor ABS
- 2010 Honda VT1300CX
- 2010 Honda VTX1300T
- 2010 Honda VTX1800F
- 2010 Honda VTX1800N
- 2010 Honda VTX1800T
- 2010 Honda XL125V Varadero
- 2010 Honda XL700V C-ABS
- 2010 Honda XL700V Transalp ABS
- 2010 Honda XR650L
- 2010 Husaberg FE 390
- 2010 Husaberg FE 450

