2010 Kymco Xciting 500 Ri gallery
2010 Kymco Xciting 500 Ri
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 498.50 ccm (30.42 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 92.0 x 75.0 mm (3.6 x 3.0 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 214.6 kg (473.0 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-14 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.79 litres (3.38 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White, Red, Charcoal |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Flyrite Choppers Reach For The Sky
- 2010 Garelli Flexi 50
- 2010 Garelli GSP 50
- 2010 Garelli Tiesse 50 R
- 2010 Garelli Tiesse Four 50 4T
- 2010 Garelli XO 125
- 2010 Garelli XO 50
- 2010 GAS GAS EC 125 2T
- 2010 GAS GAS EC 125 2T Racing
- 2010 GAS GAS EC 125 2T Six-Days
- 2010 GAS GAS EC 250 2T
- 2010 GAS GAS EC 250 2T Racing
- 2010 GAS GAS EC 250 2T Six-Days
- 2010 GAS GAS EC 250 4T
- 2010 GAS GAS EC 300 2T
- 2010 GAS GAS EC 300 2T Racing
- 2010 GAS GAS EC 300 2T Six-Days
- 2010 GAS GAS EC 450 4T
- 2010 GAS GAS Halley 125 2T
- 2010 GAS GAS Halley 125 4T

