2010 Kymco Xciting Ri gallery
2010 Kymco Xciting Ri
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 270.00 ccm (16.48 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.7 x 65.2 mm (2.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 185.0 kg (407.9 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-15 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-14 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | White |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Adly Silver Fox 50, a reliable friend
2015-03-18 15:16:11
For anyone looking for a smaller yet reliable scooter, the Adly Silver Fox 50 is a great buy. This scooter has been manufactured for many years all over the world and is a great beginner scooter for anyone...
Read more...
-
The eye catching Kabirdass K100LA
2015-03-23 17:02:37
This bike is an Indian make and was introduced in the year 2011. The bike is categorised in the scooter type. The Kabirdass K100LA scooter runs on electric power and can attain a top speed of 25km per...
Read more...
-
The elegant ride on Johnny Pag Spyder 300
2015-03-23 16:02:23
This highly powered machine was manufactured in the year 2007. The motorbike is powered with a 300 cc twin cylinder four stroke engine. The engine of Johnny Pag Spyder 300 has a liquid cooling system with 5 speed...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Athena ProStreet 114 X-Wedge
-
Big Bear Choppers Devil´s Advocate 100 Carb
-
Big Bear Choppers Athena ProStreet 100 EFI
Other motorcycles in 2010
- 2010 Derbi Senda X-Race 50 R
- 2010 Derbi Senda X-Race 50 SM
- 2010 Derbi Senda X-Treme 50 R
- 2010 Derbi Senda X-Treme 50 SM
- 2010 Derbi Sonar 125 4T
- 2010 Derbi Sonar 50 2T
- 2010 Derbi Terra 125
- 2010 Derbi Terra Adventure 125
- 2010 Derringer Derringer
- 2010 Diamo Cruiser V-Twin 250
- 2010 Diamo LS200
- 2010 Dirico Flyer
- 2010 Dirico Pro Street
- 2010 Dirico Speedster
- 2010 Ducati 1198
- 2010 Ducati 1198 R Corse Special Edition
- 2010 Ducati 1198 S
- 2010 Ducati 1198 S Corse Special Edition
- 2010 Ducati 848
- 2010 Ducati 848 Nicky Hayden

