2010 Kymco Venox Carb 250 E2 gallery
2010 Kymco Venox Carb 250 E2
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.40 ccm (15.22 cubic inches) | Power: | 27,49 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 58.0 x 47.2 mm (2.3 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 175.0 kg (385.8 pounds) |
| Seat height: | 725 mm (28.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,600 mm (63.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Roehr 1130 Superbike, exotic and breathless
2015-03-30 21:46:19
The Roehr 1130 Superbike is a sports bike from 2008 and is one of the newest generations of American motorcycles. Looking exotic, isn't it?
These bikes are valued at $39,995 and have a V2, four-stroke engine and...
Read more...
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas...
Read more...
-
Convenience and Power means Ridley Auto-Glide Chopper
2015-03-30 21:29:31
The Ridley Auto-Glide Chopper is considered to be an auto-glider classic bike and was first manufactured in 2009. The Ridley Auto-Glide Chopper is unexpectedly simple to handle and many of the green unexperienced riders consider it as a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Nipponia Arte 125
- 2010 Nipponia Arte 150
- 2010 Nipponia AX 100S
- 2010 Nipponia Ezio 125
- 2010 Nipponia Ezio 50
- 2010 Nipponia Mego 125S
- 2010 Nipponia NB 125E
- 2010 Nipponia Sporty 125
- 2010 Nipponia Sporty 125XX
- 2010 Nipponia Vorrei 125
- 2010 Nipponia Vorrei 150
- 2010 Norton Commando 961 Cafe Racer
- 2010 Norton Commando 961 Sport
- 2010 Norton Commando 961SE
- 2010 Orion 36-RX Xtreme
- 2010 Pagsta Choppa 100
- 2010 Pagsta Cruisa 250
- 2010 Pagsta Eagle 150
- 2010 Pagsta KRB 250 Sports
- 2010 Pagsta Roadsta 50

