2010 Big Bear Choppers Sled 100 Smooth Carb gallery
2010 Big Bear Choppers Sled 100 Smooth Carb
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1638.81 ccm (100.00 cubic inches) | Power: | 95 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 104.8 x 108.0 mm (4.1 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 317.5 kg (700.0 pounds) |
| Seat height: | 508 mm (20.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 2,235 mm (88.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/80-21 |
| Rear tyre dimensions: | 300/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. P.M. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. BBC P.M. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.14 litres (4.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Gross Black, satin black, charcoal, silver, black cherry, candy red, firecracker red, orange, blue, white |
News
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly►
Read more...
-
Mission: completed with Mission One
2015-03-30 02:58:57
The Mission One is a very trendy and sleek sports bike. But its main feature isthe electric powertrain. It is one of the most popular bikes of today and has quite the hefty price tag of $5,500 to...
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Triumph Street Triple R
- 2010 Triumph Thruxton
- 2010 Triumph Thunderbird
- 2010 Triumph Tiger
- 2010 Triumph Tiger SE
- 2010 TVS Apache 150
- 2010 TVS Apache RTR 160
- 2010 TVS Apache RTR 180
- 2010 TVS Flame DS 125
- 2010 TVS Max 100
- 2010 TVS Metro 100
- 2010 TVS Scooty Pep
- 2010 TVS Scooty Streak
- 2010 TVS Star LX
- 2010 TVS Victor GLX
- 2010 TVS Victor GX
- 2010 TVS XL HD
- 2010 TVS XL Super
- 2010 UM DSF 125
- 2010 UM DSF 159

