2010 BamX BX150-DB Voyager gallery
2010 BamX BX150-DB Voyager
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9.09 cubic inches) | Power: | 9,5 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 62.0 x 49.5 mm (2.4 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 8.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 102.1 kg (225.0 pounds) |
| Seat height: | 762 mm (30.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,295 mm (51.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-19 |
| Rear tyre dimensions: | 3.50-16 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black, red, blue |
News
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the►
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Ducati 848 Nicky Hayden
- 2010 Ducati GT1000 Touring
- 2010 Ducati Hypermotard 1100 Evo
- 2010 Ducati Hypermotard 1100 Evo SP
- 2010 Ducati Hypermotard 796
- 2010 Ducati Monster 1100
- 2010 Ducati Monster 1100S
- 2010 Ducati Monster 696
- 2010 Ducati Monster 796
- 2010 Ducati Multistrada 1200
- 2010 Ducati Multistrada 1200 S
- 2010 Ducati Sport 1000 Biposto
- 2010 Ducati Sport 1000S
- 2010 Ducati SportClassic GT 1000
- 2010 Ducati Streetfighter
- 2010 Ducati Streetfighter S
- 2010 E-max 100L
- 2010 E-max 110S
- 2010 E-max 120L
- 2010 E-max 190L

