2008 Tank Sports 250E gallery
2008 Tank Sports 250E
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15.19 cubic inches) | Power: | 16,6 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 170.1 kg (375.0 pounds) |
| Seat height: | 711 mm (28.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Color options: | Black, blue, red |
News
-
Tank Sports Mini Custom 50, an ecological chopper
2015-03-31 02:46:34
Usually under the name "chopper" we understand a classic cruiser, a heavy bike with very impressive size and a huge amount of chrome parts, bags from the skin on the sides, teardrop-shaped gas tank.
It has wide►
Read more...
-
Azel GS 250 Acing Arenas
2015-03-18 17:21:58
Azel GS 250I is a popular sports bike since it was generally made just very recently and had innovative technologies applied for its first production. The vehicle was first manufactured in 2008 and has undergone a couple of...
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Genuine Scooter Little Italy 50
- 2008 Genuine Scooter Pamplona 150
- 2008 Genuine Scooter Rattler 110
- 2008 Genuine Scooter Roughhouse R50
- 2008 Genuine Scooter St. Tropez 150
- 2008 Genuine Scooter Stella 150
- 2008 Ghezzi-Brian Fionda
- 2008 Ghezzi-Brian Furia Otto
- 2008 Ghezzi-Brian Furia S
- 2008 Ghezzi-Brian Furia Titanum
- 2008 Ghezzi-Brian SuperTwin
- 2008 Giantco Hunter City 125
- 2008 Giantco Hunter Sport 200
- 2008 Gilera Fuoco 500
- 2008 Gilera GP 800
- 2008 Gilera Nexus 125
- 2008 Gilera Nexus 250
- 2008 Gilera Nexus 500
- 2008 Gilera Runner SP 50
- 2008 Gilera Runner ST 125

