2008 Kymco Zing II 125 gallery
2008 Kymco Zing II 125
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 11,53 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 152.0 kg (335.1 pounds) |
| Seat height: | 680 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 3.00-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-15 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Black |
News
-
Kymco Heroism 125 - always reliable, always undated
2015-03-23 17:50:09
Kymco Heroism 125 is a bike which is loved by the owners always. This is because this 125 cc bike is known for its speed as well as for its wonderful service. The owners rarely have complaints against►
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
-
Sanglas 400 Y: created to face the world
2015-03-31 01:03:18
Sanglas is a name of motorcycle brand which was created in Barcelona in 1942, but its production had been already ceased in 1981.
The Sanglas bikes became famous thanks to their large enough engine as for their...
Read more...
-
Samurai Chopper Type 1 challenges the race
2015-03-31 00:57:18
Zero Engineering is a Japanese company which is engaged in designing of custom bikes since 1992. It was founded in the Japanese city of Okazaki. But now it has a full representation in the United States, located in...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Peugeot Geopolis 125 Premium
- 2008 Peugeot Geopolis 250 Premium
- 2008 Peugeot Geopolis 400
- 2008 Peugeot Geopolis 500 Premium
- 2008 Peugeot Jet C-Tech 50
- 2008 Peugeot Jet C-Tech Darkside
- 2008 Peugeot JetForce C-Tech R-Cup
- 2008 Peugeot Ludix 2 50
- 2008 Peugeot Ludix 2 50 Elegance
- 2008 Peugeot Ludix 2 50 One Biplace
- 2008 Peugeot Ludix 2 Trend
- 2008 Peugeot Satelis 125 Black Sat
- 2008 Peugeot Satelis 125 Compressor
- 2008 Peugeot Satelis 125 Premium
- 2008 Peugeot Satelis 125 RS
- 2008 Peugeot Satelis 250 Premium
- 2008 Peugeot Satelis 400
- 2008 Peugeot Satelis 500 Premium
- 2008 Peugeot Satelis 500 RS
- 2008 Peugeot Speedfight 2 50 AC

