2010 Rieju MRT 50 SM gallery
2010 Rieju MRT 50 SM
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 94.5 kg (208.3 pounds) |
| Seat height: | 840 mm (33.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,332 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.32 litres (1.67 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red, white, black |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Minsk 12 - proven over time
2015-03-30 02:54:32
The Minsk 12 is a great bike if you are looking for a vintage, naked bike. This bike was first produced and manufactured in Belarus and many older models are still being sold, but this model is not...
Read more...
-
Mikilon CD125A, a bike with a funny brand name
2015-03-30 02:48:07
The Mikilon CD125A was first produced in 2008 and is considered to be in the motor cross category. This is a great bike for new racers and new riders in general.
The Mikilon CD125A features a single...
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Vespa LX 150
- 2010 Vespa LX 50 2T
- 2010 Vespa LXV 150
- 2010 Vespa S 125
- 2010 Vespa S 150
- 2010 Vespa S 50
- 2010 Victory Arlen Ness Victory Vision
- 2010 Victory Cory Ness Jackpot
- 2010 Victory Cross Country
- 2010 Victory Cross Roads
- 2010 Victory Hammer
- 2010 Victory Hammer 8 Ball
- 2010 Victory Hammer S
- 2010 Victory Jackpot
- 2010 Victory Kingpin
- 2010 Victory Kingpin 8 Ball
- 2010 Victory Vegas
- 2010 Victory Vegas 8 Ball
- 2010 Victory Vision 8 Ball
- 2010 Victory Vision Tour

