2010 Rieju MX Disc 50 gallery
2010 Rieju MX Disc 50
TYPE: Cross Minibike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 39.0 x 41.8 mm (1.5 x 1.6 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 46.0 kg (101.4 pounds) |
| Seat height: | 740 mm (29.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,100 mm (43.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.50-15 |
| Rear tyre dimensions: | 3.00-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.50 litres (0.66 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Red, blue |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Dafra Super 100
- 2010 Dafra Zig Cub 100
- 2010 Dam Tech Twin American 13c Delaware
- 2010 Dam Tech Twin American 13c Pennsylvania
- 2010 DB Motors Pirat Air
- 2010 DB Motors Pirat LC
- 2010 DB Motors Super Sport
- 2010 DB Motors ZZ
- 2010 Derbi Atlantis 50 4T
- 2010 Derbi Atlantis City 50 2T
- 2010 Derbi Boulevard 125 4T
- 2010 Derbi Boulevard 50 2T
- 2010 Derbi Cross City 125
- 2010 Derbi GP1 50
- 2010 Derbi GPR 125 4T 4V
- 2010 Derbi GPR 50 2T
- 2010 Derbi Mulhacen 125
- 2010 Derbi Mulhacen 659
- 2010 Derbi Mulhacen Cafe 125
- 2010 Derbi Mulhacen Cafe 659

