2002 Honda Zoomer gallery
2002 Honda Zoomer
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 4,9 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 38.0 x 44.0 mm (1.5 x 1.7 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 79.0 kg (174.2 pounds) |
| Seat height: | 735 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,265 mm (49.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 54J |
| Rear tyre dimensions: | 130/90-10 59J |
| Front brakes: | Expanding brake |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.00 litres (1.32 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Electra Glide Fire - Rescue
-
Harley-Davidson Dyna Street Bob Dark Custom
-
Harley-Davidson Road King Fire - Rescue
Other motorcycles in 2002
- 2002 Honda XL1000V Varadero
- 2002 Honda XL650V Transalp
- 2002 Honda XR100R
- 2002 Honda XR200R
- 2002 Honda XR250 Baja
- 2002 Honda XR250R
- 2002 Honda XR400R
- 2002 Honda XR50R
- 2002 Honda XR650L
- 2002 Honda XR650R
- 2002 Honda XR70R
- 2002 Honda XR80R
- 2002 Honda XRV750 Africa Twin
- 2002 Husaberg FC 470/6
- 2002 Husaberg FC 470 E
- 2002 Husaberg FC 550/4
- 2002 Husaberg FE 400 E
- 2002 Husaberg FE 501 E
- 2002 Husaberg FE 650 E

