2002 Buell X1 Lightning gallery
2002 Buell X1 Lightning
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1203.00 ccm (73.41 cubic inches) | Power: | 101 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.8 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 200.0 kg (440.9 pounds) |
| Seat height: | 787 mm (31.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,397 mm (55.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.80 litres (4.17 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson►
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Suzuki Djebel 250 XC
- 2002 Suzuki DL 1000 V-Strom
- 2002 Suzuki DR 650 SE
- 2002 Suzuki DR-Z 250
- 2002 Suzuki DR-Z 400
- 2002 Suzuki DR-Z 400 E
- 2002 Suzuki DR-Z 400 S
- 2002 Suzuki DR-Z125
- 2002 Suzuki DR-Z125L
- 2002 Suzuki DR200SE
- 2002 Suzuki Grasstracker
- 2002 Suzuki Grasstracker Big Boy
- 2002 Suzuki GS 1200 SS
- 2002 Suzuki GS 500
- 2002 Suzuki GSF 1200 Bandit
- 2002 Suzuki GSF 1200 S Bandit
- 2002 Suzuki GSF 600 N Bandit
- 2002 Suzuki GSF 600 S Bandit
- 2002 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2002 Suzuki GSX 1400

