2002 Buell M2 Cyclone gallery
2002 Buell M2 Cyclone
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1203.00 ccm (73.41 cubic inches) | Power: | 91 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.8 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 197.0 kg (434.3 pounds) |
| Seat height: | 787 mm (31.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,397 mm (55.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.90 litres (4.99 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson►
Read more...
-
Sporting bike with the Blata Origami B1
2015-03-18 18:05:11
These bikes are manufactured completely for the sports segment. The Blata Origami B1 bike is only for bikers willing to take on high speed and ride on race tracks. This runs only on tracks with no disturbances and...
Read more...
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with...
Read more...
-
The strong and powerful LML Beamer
2015-03-23 22:58:03
This bike is an entry level sports type bike manufactured in the year 2010 by the LML bike makers. The LML Beamer bike sports a sleek design and a strong body aimed to perform on the roads. The...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Kawasaki ZX-12R Ninja
- 2002 Kawasaki ZX-6R Ninja
- 2002 Kawasaki ZX-7R Ninja
- 2002 Kawasaki ZX-9R Ninja
- 2002 Kawasaki ZZR250
- 2002 Kawasaki ZZR600
- 2002 Mondial Piega 1000
- 2002 Moto Guzzi California EV
- 2002 Moto Guzzi California EV 80
- 2002 Moto Guzzi California EV Touring
- 2002 Moto Guzzi California Special Sport
- 2002 Moto Guzzi California Stone
- 2002 Moto Guzzi California Stone Metal
- 2002 Moto Guzzi Nevada 750
- 2002 Moto Guzzi V11 Le Mans
- 2002 Moto Guzzi V11 Le Mans Tenni
- 2002 Moto Guzzi V11 Sport Naked
- 2002 MV Agusta F4 Brutale S
- 2002 MV Agusta F4 Brutale Serie Oro
- 2002 MV Agusta F4 S

