2007 MBK X-Limit SM gallery
2007 MBK X-Limit SM
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | 2,81 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 98.0 kg (216.1 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,350 mm (53.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc. Disc, 260 |
| Rear brakes: | Single disc. Disc, 220 |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Shiny Black, Yellow |
News
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 KTM 450 EXC Racing
- 2007 KTM 450 SMR
- 2007 KTM 450 SX-F
- 2007 KTM 50 Mini Adventure
- 2007 KTM 50 Senior Adventure
- 2007 KTM 50 SX
- 2007 KTM 50 SX Junior
- 2007 KTM 505 SX F
- 2007 KTM 525 EXC Racing
- 2007 KTM 525 XC Desert Racing
- 2007 KTM 560 SMR
- 2007 KTM 625 SMC
- 2007 KTM 625 SXC
- 2007 KTM 640 Adventure
- 2007 KTM 640 Duke II
- 2007 KTM 640 LC4 Enduro
- 2007 KTM 640 LC4 Supermoto
- 2007 KTM 65 SX
- 2007 KTM 660 SMC
- 2007 KTM 690 Supermoto

