2002 Ducati 998 S gallery
2002 Ducati 998 S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60.90 cubic inches) | Power: | 136 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 63.5 mm (3.9 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 187.0 kg (412.3 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
The customized Izuka C150
2015-03-23 15:38:00
This bike is a model of the year 2008 by the Mexican bike manufacturers Izuka. This bike carries a 149 cc single-cylinder four-stroke engine with air cooling system. The body weighs about 140 kg when dry. The Izuka...
Read more...
-
Lehman Trikes Crossbow redefining the concept of luxury touring trike
2015-03-23 22:10:39
If you are looking for a luxury trike which is a real attention getter for you, then you can go for the Lehman Trikes Crossbow. It is a trike that is indeed a real crowd pleaser and has...
Read more...
-
Riding experience with the Boom Trikes Classic Chopper
2015-03-18 18:18:32
This bike gives a powerful riding experience with its powerful 1584 cc engine. The Boom Trikes Classic Chopper has a 4 stroke engine with four-cylinder boxer. The design is equally admired by women drivers. It can even attain...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Harley-Davidson FLSTFI Fat Boy
- 2002 Harley-Davidson FLSTS Heritage Springer
- 2002 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2002 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2002 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2002 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport
- 2002 Harley-Davidson FXDXT Dyna Super Glide T-Sport
- 2002 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2002 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2002 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2002 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2002 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
- 2002 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2002 Harley-Davidson XL 53C Sportster Custom 53
- 2002 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2002 Harley-Davidson XL1200S Sportster 1200 Sport
- 2002 Harley-Davidson XL883R Sportster
- 2002 Harley-Davidson XLH 883 Sportster 883 Hugger
- 2002 Harley-Davidson XLH Sportster 883
- 2002 Honda @150

