2010 Rieju NKD 50 gallery
2010 Rieju NKD 50
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 50.00 ccm (3.05 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.5 kg (241.4 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,300 mm (51.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.40 litres (2.75 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, red, white |
News
-
Have a fun with Rieju RR 125 Fun Bike!
2015-03-30 21:37:17
You have never got more joy that with this Fun Bike! It delivers so much speed and power that you will never change this reliable friend.
The Rieju RR 125 Fun Bike is made by the Gas-Gas►
Read more...
-
APC Double Down - Enjoy to Maximum
2015-03-18 16:54:19
The APC Double Down started manufacturing on 2007 and still marketable now. Its original price depreciated down to around $22, 000 to $26, 500.
This bike is popular among new and old time riders for the comfort...
Read more...
-
A retro-designed Kumpan 1954 scooter
2015-03-23 17:44:23
Are you interested in getting a scooter that is a nice combination of modern technologies with elegant designs of the yesteryear scooters? Then you have to stop for the Kumpan 1954.
This scooter has got everything that...
Read more...
-
A cool Aeon AX-50 tuning
2015-03-18 15:23:36
Scooter manufacturer Aeon made this AX-50 scooter from 2008 and still continue to make and sell these models. This scooter is perfect for any rider new or experienced. The Aeon AX-50 is considered to be a pocket bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Aprilia Scarabeo 200ie
- 2010 Aprilia Scarabeo 250
- 2010 Aprilia Scarabeo 300 Special
- 2010 Aprilia Scarabeo 400
- 2010 Aprilia Scarabeo 50 4T
- 2010 Aprilia Scarabeo 50 4T 4V
- 2010 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2010 Aprilia Scarabeo 500
- 2010 Aprilia Shiver 750
- 2010 Aprilia Shiver 750 ABS
- 2010 Aprilia Shiver 750 GT
- 2010 Aprilia Shiver 750 GT ABS
- 2010 Aprilia SportCity Cube 125
- 2010 Aprilia SportCity Cube 200
- 2010 Aprilia SportCity Cube 300
- 2010 Aprilia SportCity One 125 4t
- 2010 Aprilia SportCity One 50 Street
- 2010 Aprilia SR 50 R
- 2010 Aprilia SR 50 R Factory
- 2010 Aprilia SR 50 R Street

