2010 Peugeot Satelis WhiteSat 125 Compressor gallery
2010 Peugeot Satelis WhiteSat 125 Compressor
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | 20 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 57.0 x 48.9 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 160.0 kg (352.7 pounds) |
| Seat height: | 784 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 140/60-14 |
| Front brakes: | Single disc. 2-piston. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Color options: | White |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Kreidler Supermoto125 DD
- 2010 KTM 1190 RC8
- 2010 KTM 1190 RC8 R
- 2010 KTM 1190 RC8 R Akrapovic Limited Edition
- 2010 KTM 1190 RC8 R Red Bull Limited Edition
- 2010 KTM 125 EXC
- 2010 KTM 125 SX
- 2010 KTM 150 SX
- 2010 KTM 200 EXC
- 2010 KTM 250 EXC
- 2010 KTM 250 EXC-F
- 2010 KTM 250 SX
- 2010 KTM 250 SX-F
- 2010 KTM 300 EXC
- 2010 KTM 400 EXC
- 2010 KTM 450 EXC
- 2010 KTM 450 SMR
- 2010 KTM 450 SX-F
- 2010 KTM 50 SX
- 2010 KTM 530 EXC

