2010 Peugeot Satelis 500 RS gallery
2010 Peugeot Satelis 500 RS
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 492.70 ccm (30.06 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 71.0 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 216.0 kg (476.2 pounds) |
| Seat height: | 784 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-14 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
WRM 450 MX1 Cross, an endless sort of adrenaline
2015-03-27 16:54:31
Every motorbike driver may confirm the fact that adrenaline, as well as an extreme thirst, are considered to be those two reasons, why a passion to two-wheeled vehicles appeared. But human nature is always in the quest of...
Read more...
-
West Coast Choppers CFL: a handbuilt legend of American style
2015-03-27 16:47:59
Jesse James Workshop under the brand name of West Coast Choppers from California has been building radical and original motorcycles, cars and airplanes. The whole world saw his whimsical creations in the documentary television series "The Garage Monster"....
Read more...
-
Wakan Racing 1640, a classic example of innovative makes
2015-03-27 16:39:46
French Wakan Motorcycles manufacturer presented a new Wakan Racing 1640 motorcycle model several years ago.
The main idea of the designers for theWakan brand was to produce compact light-weighted motorcycles, on a frame which would establish a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLD Dyna Switchback
-
Harley-Davidson XL1200N Nightster
-
Harley-Davidson FLSTSE3 CVO Softail Convertible
Other motorcycles in 2010
- 2010 West Coast Choppers El Diablo Sturgis Special
- 2010 West Coast Choppers El Diablo Swingarm
- 2010 Xingyue XY 250GY Dirt Bike
- 2010 Xingyue XY 400
- 2010 Xingyue XY 400 GY Speed Bike
- 2010 Xingyue XY 400Y-2 Dirt Bike
- 2010 Xingyue XY150
- 2010 Xispa 25.com
- 2010 Xispa Chrono 125.com
- 2010 Xispa EnduCross 50
- 2010 Xispa EnduCross 50x4T
- 2010 Xispa R125
- 2010 Xispa R250
- 2010 Xispa R280
- 2010 Xmotos X33 MD125
- 2010 Xmotos XP 125P
- 2010 Xmotos XPR 125
- 2010 Xmotos XTR 125
- 2010 Xmotos XTR 250W
- 2010 Xmotos XZ 250R

