2010 Peugeot Satelis 400 gallery
2010 Peugeot Satelis 400
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.80 ccm (24.33 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 72.0 x 60.0 mm (2.8 x 2.4 inches) | Gearbox: | Automatic |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 213.0 kg (469.6 pounds) |
| Seat height: | 784 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,500 mm (59.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-14 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-14 |
| Front brakes: | Double disc. Optional ABS |
| Rear brakes: | Single disc. Optional ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, gray |
News
-
Peugeot Speedfight 2, or how far a tuning can come
2015-03-30 17:53:28
The Peugeot Speedfight 2 is a very powerful scooter that was made and manufactured in 2006. The Peugeot Speedfight 2 became very popular because of its punchy engine and very powerful brakes.
It is a great starter►
Read more...
-
Xingfu 250 A invites to the trip!
2015-03-28 00:54:13
Everybody owns a personal secret of the best holidays for itself. Some people join to a big friendly company, take minivan and travel with loud music and fun jokes. There are also fans of sea travels on ships......
Read more...
-
Hartford HD-125L Legion, is it a troublemaker or a fuel-eater?
2015-03-27 23:38:57
The Hartford HD-125L Legion is a naked bike that has been manufactured since 2003.
It features a single cylinder, four-stroke engine and has 10.50 horsepower at 7,000 RPMs. This bike has been purchased by younger riders because...
Read more...
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2010
- 2010 Yamaha Vino 125
- 2010 Yamaha Vino Classic
- 2010 Yamaha Vity
- 2010 Yamaha VMAX
- 2010 Yamaha Why
- 2010 Yamaha WR125R
- 2010 Yamaha WR125X
- 2010 Yamaha WR250F
- 2010 Yamaha WR250R
- 2010 Yamaha WR250X
- 2010 Yamaha WR450 F
- 2010 Yamaha X-City 125
- 2010 Yamaha X-City 250
- 2010 Yamaha X-Max 125
- 2010 Yamaha X-Max 250
- 2010 Yamaha XJ Diversion F
- 2010 Yamaha XJ Diversion F ABS
- 2010 Yamaha XJ6
- 2010 Yamaha XJ6 Diversion
- 2010 Yamaha XJ6 Diversion ABS

