2006 BMW F800S gallery
2006 BMW F800S
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48.69 cubic inches) | Power: | 83,81 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 82.0 x 75.6 mm (3.2 x 3.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 182.0 kg (401.2 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,466 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
UM Arrow 150 - an arrow on the road
2015-03-31 12:22:51
The UM Arrow 150 is a two-wheeled scooter, which features a 1-cylinder 4-stroke engine with a displacement of 149 cc.
The scooter includes a one-piece body, as well as the footrest, what allows you to sit comfortably...
Read more...
-
Ural M-63 - from the range of heavy bikes
2015-03-31 12:17:22
The Ural M-63 belongs to heavy class motorcycles. This motorcycle was launched on the motorcycle Orbitsc factory.
The first bike was made at the factory in 1964. The Ural M-63 replaced the motorcycle Ural M-62. The main...
Read more...
-
Vyrus 984 C3 V2: a technical attempt to reach a miracle
2015-03-31 12:03:47
Vyrus 984 C3 V2 is a piece of artful work of David Rodrigo, the genius designer. Considering to be a king of techno design, Rodrigo embodied in the life a plenty of amazing technological discoveries.
Vyrus 984...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 KTM 990 Adventure Black
- 2006 KTM 990 Adventure Orange
- 2006 KTM 990 Adventure S
- 2006 KTM 990 Duke RR
- 2006 KTM 990 Super DukeTitanium
- 2006 KTM 990 Superduke Black
- 2006 KTM 990 Superduke Orange
- 2006 KTM Prestige
- 2006 Kymco Active 110
- 2006 Kymco Agility 50
- 2006 Kymco Bet and Win
- 2006 Kymco Cruiser
- 2006 Kymco Dink Yager 50 A/C
- 2006 Kymco DJ Refined 50
- 2006 Kymco Filly 50 LX
- 2006 Kymco Grand Dink 250
- 2006 Kymco Grand King
- 2006 Kymco Hipster 4V
- 2006 Kymco Movie XL 150
- 2006 Kymco People

