2011 Saxon Crown gallery
2011 Saxon Crown
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.00 ccm (95.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 94.0 x 116.8 mm (3.7 x 4.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 10.1:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 283.5 kg (625.0 pounds) |
| Seat height: | 635 mm (25.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,880 mm (74.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-21 |
| Rear tyre dimensions: | 240-18 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo 2- piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.30 litres (3.25 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Custom color |
News
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is►
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
-
Check this DB Motors Pirat 50 AC for a dirt track riding
2015-03-24 19:09:15
When an opportunity to buy a bike that is made for motor cross turns up, everyone can witness that this minibike is one of the best that there is on the market.
The DB Motors Pirat 50...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Benelli TNT R160
- 2011 Benelli Tornado Tre 1130
- 2011 Benelli Tornado Tre 903
- 2011 Benelli Tornado Tre 903 LE
- 2011 Benelli Tornado Tre 903 RS
- 2011 Benelli Tre-K 1130 K
- 2011 Benelli Tre-K 1130 K Amazonas
- 2011 Benelli Tre-K 899
- 2011 Benelli Velvet 125
- 2011 Benelli Velvet 150
- 2011 Benelli Velvet 250
- 2011 Beta RR Enduro 350 4T
- 2011 Beta RR Enduro 4T 125
- 2011 Big Bear Choppers Bear Bones
- 2011 Big Dog Bulldog
- 2011 Big Dog Bulldog Sport
- 2011 Big Dog Coyote
- 2011 Big Dog K-9
- 2011 Big Dog K-9 250
- 2011 Big Dog Mastiff

