2011 Honda Aviator gallery
2011 Honda Aviator
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 109.00 ccm (6.65 cubic inches) | Power: | 8 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 890 mm (35.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,256 mm (49.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-12 |
| Rear tyre dimensions: | 90/100-10 |
| Front brakes: | Single disc. 3-piston caliper, optional 130 mm drum brake |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Purpe, gray, orange, brown, black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Devil´s Advocate ProStreet 100 EFI
-
Big Bear Choppers Miss Behavin 100 EFI
-
Big Bear Choppers G.T.X. Fairing 100
Other motorcycles in 2011
- 2011 Kawasaki VN900 Classic
- 2011 Kawasaki VN900 Classic Special Edition
- 2011 Kawasaki VN900 Custom
- 2011 Kawasaki VN900 Light Tourer
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Classic LT
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Nomad
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Vaquero
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager
- 2011 Kawasaki Vulcan 1700 Voyager ABS
- 2011 Kawasaki Vulcan 2000 Classic LT
- 2011 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
- 2011 Kawasaki Vulcan 900 Classic SE
- 2011 Kawasaki Vulcan 900 Custom
- 2011 Kawasaki W800
- 2011 Kawasaki Z1000
- 2011 Kawasaki Z1000SX
- 2011 Kawasaki Z1000SX Tourer
- 2011 Kawasaki Z750
- 2011 Kawasaki Z750R
- 2011 Kawasaki ZRX1200 DAEG

