2011 Saxon Henchman gallery
2011 Saxon Henchman
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1573.00 ccm (95.98 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 92.1 x 117.5 mm (3.6 x 4.6 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 232.0 kg (511.5 pounds) |
| Seat height: | 660 mm (26.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,700 mm (66.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 2.15-21 |
| Rear tyre dimensions: | 200-18 |
| Front brakes: | Single disc. Bremo 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo 2 piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.30 litres (3.25 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Custom colors |
News
-
Saxon Crown, a hell hound
2015-03-31 01:08:01
Saxon Crown series includes four generations of custom bikes, which can oustandingly impress with their design.
The first generation of Crown hit the market in 2008. This custom cruiser looks slim and elegant (although such description is►
Read more...
-
Experiencing speed run with Jinlun JL 125-9
2015-03-23 15:57:53
This bike was manufactured by the Chinese Jinlun makers. The Jinlun JL 125-9 is a 124 cc twin type engine with a chain driven transmission at the rear tyre.
The bike is considered to be as a...
Read more...
-
The Bajaj Avenger Lives On
2015-03-18 17:26:18
The Bajaj Avenger's first release was 2006. It is manufactured a company in India. That was far enough, and far more alterations and refinement were done to the bike.
It is manufactured in black, blue and red....
Read more...
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Hero Honda Super Splendor 125
- 2011 Hesketh HZE Vectrix
- 2011 Hesketh Sprinter
- 2011 Hesketh Zero DS
- 2011 Hesketh Zero MX
- 2011 Hesketh Zero S
- 2011 Hesketh Zero X
- 2011 Highland 1050cc Viking
- 2011 Highland 350cc Trail
- 2011 Highland 450cc Cross Country
- 2011 Highland 450cc MX
- 2011 Highland 450cc Supermoto
- 2011 Highland 507cc Cross Country
- 2011 Highland 507cc MX
- 2011 Highland 507cc Supermoto
- 2011 Highland 750cc Desert X
- 2011 Highland 750cc Street Tracker
- 2011 Highland 950cc Desert X
- 2011 Highland 950cc Street Tracker
- 2011 Highland 950cc Viking

