2011 BMW R1200R gallery
2011 BMW R1200R
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71.39 cubic inches) | Power: | 107,28 |
| Engine type: | Two cylinder boxer, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 73.0 mm (4.0 x 2.9 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,495 mm (58.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Anti-lock braking |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Blue, black, white, grey |
News
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global►
Read more...
-
Getting to dirt rides with Husqvarna Nuda 900R
2015-03-23 14:47:23
This bike Husqvarna Nuda 900R is known as a highly powerful dirt bike with an engine of 898 cc displacement and powered by four- stroke in line two cylinders. The Swedish make enables it to attain a top...
Read more...
-
A kick to start with Cobra CX65
2015-03-18 23:20:51
The Cobra CX65 was produced by the Cobra company. It shook the world by storm for its features and unique shape provided. There came a massive number of people to buy this motorcycle just after it was launched....
Read more...
-
The highly controlled ride on Bimota DB7
2015-03-18 18:02:07
The Bimota DB7 is the choice of the sportsmen. This bike offers the best of modern equipments combined with style, passion and the high performing body. This bike can be considered as the high-speed bike that one can...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 KTM 150 SX
- 2011 KTM 200 EXC
- 2011 KTM 250 EXC
- 2011 KTM 250 EXC-F
- 2011 KTM 250 EXC Six Days
- 2011 KTM 250 SX
- 2011 KTM 250 SX-F
- 2011 KTM 300 EXC
- 2011 KTM 300 EXC Six Days
- 2011 KTM 350 F EXC Factory
- 2011 KTM 350 SX-F
- 2011 KTM 400 EXC
- 2011 KTM 450 EXC
- 2011 KTM 450 EXC Six Days
- 2011 KTM 450 SMR
- 2011 KTM 450 SX-F
- 2011 KTM 50 SX
- 2011 KTM 530 EXC
- 2011 KTM 530 EXC SIXDAYS
- 2011 KTM 65 SX

