2011 Lem RX 65 Racing gallery
2011 Lem RX 65 Racing
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 64.93 ccm (3.96 cubic inches) | Power: | 17,4 |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 56.3 kg (124.0 pounds) |
| Seat height: | 729 mm (28.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,115 mm (43.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 60/100-14 |
| Rear tyre dimensions: | 80/100-12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 2.01 litres (0.53 gallons) |
News
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various►
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
-
Vahrenkamp Diesel 462: Enduro for civils
2015-03-31 03:27:45
Passion for traveling through relatively good roads with bad surface (where a pure road bike is dangerous to drive) gave rise to another type of travel Enduro - parquet, or civil.
Their main differences from sports travel...
Read more...
-
TVS SCOOTY - an attractive and fun scooter from TVS Motor
2015-03-31 03:23:28
TVS Motor Company Limited is one from the largest manufacturer of motor vehicles in India and it takes place in the top ten world producers.
TVS Motor Company has got a world award, which is a symbol...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Sherco SE 5.1i-F
- 2011 Sherco SM 0.5 Black Panther
- 2011 Sherco SM 1.25-F Black Panther
- 2011 Sherco SM 4.5i-F Black Panther
- 2011 Sherco SM 5.1i-F Black Panther
- 2011 Sherco ST 0.8
- 2011 Sherco ST 1.25
- 2011 Sherco ST 2.5
- 2011 Sherco ST 2.9
- 2011 Sherco ST 3.2 F
- 2011 Sherco SU 0.5
- 2011 Sherco SU 0.5 Access
- 2011 Shineray XY125 11
- 2011 Shineray XY125 11A
- 2011 Shineray XY125GY
- 2011 Shineray XY125GY-6
- 2011 Shineray XY250 5
- 2011 Shineray XY250 5A
- 2011 Shineray XY250GY-2
- 2011 Sommer Diesel 462

