2011 KTM 990 Supermoto R gallery
2011 KTM 990 Supermoto R
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 113,99 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 101.0 x 62.4 mm (4.0 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 189.0 kg (416.7 pounds) |
| Seat height: | 875 mm (34.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,510 mm (59.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Brembo four piston fixed-caliper, radial bolted, brake |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black/orange/white |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
CF Moto V3 Sport - A wonderful sport bike in the market
2015-03-18 22:16:31
CF Moto V3 Sport is a sports bike that was introduced in the year 2010. It is a bike which is now been loved throughout the world because of its excellent service. Whoever bought this bike, he would...
Read more...
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296...
Read more...
-
An iconic choice - Brammo Empulse
2015-03-18 18:33:53
Looking for an electronic motorcycle that can offer a great performance without compromising on the look and feel of the vehicle, and then you should look no further than the Brammo Empulse. It is a great looking and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2011
- 2011 Benelli TNT 899T
- 2011 Benelli TNT R160
- 2011 Benelli Tornado Tre 1130
- 2011 Benelli Tornado Tre 903
- 2011 Benelli Tornado Tre 903 LE
- 2011 Benelli Tornado Tre 903 RS
- 2011 Benelli Tre-K 1130 K
- 2011 Benelli Tre-K 1130 K Amazonas
- 2011 Benelli Tre-K 899
- 2011 Benelli Velvet 125
- 2011 Benelli Velvet 150
- 2011 Benelli Velvet 250
- 2011 Beta RR Enduro 350 4T
- 2011 Beta RR Enduro 4T 125
- 2011 Big Bear Choppers Bear Bones
- 2011 Big Dog Bulldog
- 2011 Big Dog Bulldog Sport
- 2011 Big Dog Coyote
- 2011 Big Dog K-9
- 2011 Big Dog K-9 250

