1980 Kawasaki KZ250 LTD gallery
1980 Kawasaki KZ250 LTD
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 246.00 ccm (15.01 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 126.6 kg (279.0 pounds) |
| Seat height: | 721 mm (28.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,336 mm (52.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.94 litres (2.10 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Luminous Dark Blue, Candy Persimmon Red |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Bultaco 125 Streaker: For those who love Spanish bikes
2015-03-18 21:11:50
Those of you who love Spanish bikes should know that the Spanish love bike riding and thus there are many bikes by Spanish manufacturers. Along with the legacy of greats like Derbi and Montesa you would find the...
Read more...
-
Brudeli 654L means Being Completely Different
2015-03-18 18:37:21
Do you have a fetish for unique things in life, even while it comes to the bikes? Then nothing can be a better option for you than choosing the Brudeli 654L. This model is something completely different from...
Read more...
-
Check Out this BucciMoto BR1E 125
2015-03-18 20:58:56
Those of you who want a bike that would never let you down should try out the BucciMoto BR1E 125. It is a bike that is suitable and comfortable for all persons, and it is nimble in traffic...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLTC 1340 (with sidecar) (reduced effect)
-
Harley-Davidson XLH Sportster 1100 Evolution De Luxe
-
Harley-Davidson FLST 1340 Heritage Softail
Other motorcycles in 1980
- 1980 Harley-Davidson FLH 1340 Electra Glide
- 1980 Harley-Davidson FLHC 1340 EIectra Glide Classic
- 1980 Harley-Davidson FLT 1340 Tour Glide
- 1980 Harley-Davidson FLTC 1340 Tour Glide Classic
- 1980 Harley-Davidson FXB 1340 Sturgis
- 1980 Harley-Davidson FXE 1340 Super Glide
- 1980 Harley-Davidson FXE/F 1340 Fat Bob
- 1980 Harley-Davidson FXS 1340 Low Rider
- 1980 Harley-Davidson FXWG 1340 Wide Glide
- 1980 Harley-Davidson XLH 1000 Sportster
- 1980 Harley-Davidson XLS 1000 Roadster
- 1980 Hercules K 125 Military
- 1980 Honda CB125T2
- 1980 Honda CB250N
- 1980 Honda CB400N
- 1980 Honda CB400N (reduced effect)
- 1980 Honda CB650
- 1980 Honda CB650 (reduced effect)
- 1980 Honda CB650C
- 1980 Honda CB650C (reduced effect)

