2008 Harley-Davidson VRSCD Night Rod gallery
2008 Harley-Davidson VRSCD Night Rod
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1250.41 ccm (76.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 104.9 x 71.9 mm (4.1 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 288.9 kg (637.0 pounds) |
| Seat height: | 688 mm (27.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,707 mm (67.2 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR19 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR18 |
| Front brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Rear brakes: | Single disc. 4-piston calipers |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.92 litres (5.00 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Two-toned, silver and charcoal powertrain with chrome covers (annivesary model features black powertrain with chrome covers); steel frame with leafy aluminum clear coat paint (annivesary model features steel fram with Vivid Black paint); welded handlebar |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson...
Read more...
-
Kinroad XT100-9 Blue Eagle grabs all the attention
2015-03-23 17:28:45
Those of you who are really looking for a sports bike for them the best option in the market is the Kinroad XT100-9 Blue Eagle.
The bike was introduced in the year 2010 and since then it...
Read more...
-
Is Lem LX 2 a Cross or a Minibike?
2015-03-23 22:19:32
A minibike or a cross whatever you call can be of great worth to you if it is of the brand Lem LX 2. Over the world, this vehicle has gained love and respect because of its various...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Fantic Caballero 125 H2O
-
Flyrite Choppers Outlaws Ruin
-
Fantic Caballero Regolarita Competizione Racing 50
Other motorcycles in 2008
- 2008 Hyosung Rally 50
- 2008 Hyosung RT 125 D
- 2008 Hyosung RX 125 D E
- 2008 Hyosung RX 125 SM
- 2008 Hyosung Sense
- 2008 Hyosung Supercap
- 2008 Hyosung T 250 R
- 2008 Hyosung T 650 R
- 2008 Hyosung T 650 S
- 2008 Hyosung X 125 D
- 2008 Hyosung XRX 125 Funduro
- 2008 Hyosung XRX 125 Supermoto
- 2008 Innoscooter EM 2000
- 2008 Innoscooter EM 2500
- 2008 Innoscooter EM 2500 L
- 2008 Innoscooter EM 3500 Maxi-Lithium
- 2008 Innoscooter EM 5000L
- 2008 Innoscooter Jagas 12z
- 2008 Italjet 50.it
- 2008 Italjet Dragster 125

