2006 Motorhispania Furia Max Super Motard gallery
2006 Motorhispania Furia Max Super Motard
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 85.0 kg (187.4 pounds) |
| Seat height: | 1,170 mm (46.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,305 mm (51.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.00 litres (1.59 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single►
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Cagiva V-Raptor 1000
- 2006 Cagiva V-Raptor 650
- 2006 Cagiva X3 Raptor
- 2006 Cagiva Xtra-Raptor 1000
- 2006 CF Moto V3
- 2006 CF Moto V5
- 2006 CH Racing 509 PRO SENIOR HUSKY BOY
- 2006 CPI Aragon 50
- 2006 CPI Aragon GP 50
- 2006 CPI GTR
- 2006 CPI GTR150
- 2006 CPI Oliver City 125
- 2006 CPI Oliver City 50
- 2006 CPI Oliver Sport 50
- 2006 CPI SM Ultimate
- 2006 CPI Supercross SX
- 2006 CPI Supermoto SM
- 2006 CR&S VUN
- 2006 Daelim A-Four
- 2006 Daelim CiTi Ace 110
